Je tu podzim. Pro jachtaře je to asi nejsmutnější období. Všechny lodě jsou na břehu, bez stěžňů a plachet a připravené k zimnímu odpočinku. Ale nepředbíhejme událostem. Jak vypadala letošní sezóna vaurienů? Jednoduše řečeno: Závodili jsme o sto šest.
Ceramica Mirage Czech Vaurien Cup, šestidílný Český pohár, byl odstartován začátkem května na Brněnské přehradě prvním závodem „To je celá, to je půl“. Na startu se sešlo 28 posádek, které absolvovaly ve dvou dnech celkem osm rozjížděk. Vítězná posádka roku 2000 Hartl R., Gončár M. splnila roli favorita a získala opět prvenství.
Začátkem června se na Máchově jezeře uskutečnil druhý pohárový závod „Bohemia Cup“. V nepříznivých podmínkách prověřilo své kvality celkem 21 startujících posádek. Sourozenci Kozelští šlapali na paty posádce Hartl, Gončár, která si i přes nepříjemné zranění Radima Hartla a odstoupením z poslední rozjížďky udržela své vítězství.
Třetí pohárový závod se jel na Lipně. Králi Šumavy se stali opět Hartl, Gončár. O absolutním vítězi se rozhodovalo až na břehu, neboť po kolizi manželů Chalupníkových ze Slovenska s posádkou Kozelský, Čagan byla slovenská posádka z rozjížďky diskvalifikována.
V termínu 5. – 8. července 2001 proběhlo na Lipně v Černé v Pošumaví Mistrovství České republiky. Závod měl velmi kvalitní zahraniční účast (Česká republika, Slovensko, Německo, Polsko), celkem 37 lodí. V prvních dvou dnech panovalo krásné jachtařské počasí, ale v sobotu do průběhu závodu zasáhla větrná vichřice, která napáchala velké materiální škody. Závod skončil těsným vítězstvím Hartla s Gončárem, kteří odolali velkému nástupu posádky Kozelská, Jakešová v druhé polovině závodu.
Spíše neúspěchem skončila účast českých posádek na Mistrovství světa. Letošní MS se konalo v italské Follonice koncem července a na startu se sešlo 90 lodí ze Španělska, Itálie, Slovenska, ČR, Rakouska, Francie, Nizozemí, Portugalska a Německa. Účast českých posádek byla letos velmi nízká, pouze 4 posádky, které se umístily až ve druhé polovině startovního pole. Samotný závod ukázal, kdo je na světové špičce. Prvních šest míst obsadily španělské barvy. Hodně se očekávalo od mistrů ČR, ale náhlá horečka kosatníka Gončára zapříčinila neúčast v jedné rozjížďce a poslední den se posádce nezdařil start. To byly hlavní důvody umístění až na 58. místě.
Ve čtvrtém pohárovém závodě dominovali na vodní nádrži Nové Mlýny sourozenci Kozelští z Yacht klubu Brno (posádka Jakuba Kozelského zvítězila a v těsném závěsu byla Markéta Kozelská). V silných větrných poryvech se několik lodí převrátilo.
O 14 dní později se na stejném místě měl jet i pátý pohárový závod, ale vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám se tento závod neujel.
V pořadí šestý, závěrečný závod pohárové soutěže, „Poslední vítr“, se konal na konci září. Brněnská hladina byla zavalena 22 posádkami nosorožců a dalšími lodními třídami. Tento závod vyhráli Kozelský s Čaganem, ale celkové prvenství soutěže si odnesla posádka Hartl, Gončár.
Pro většinu jachtařů to byl skutečně poslední vítr. Byla to poslední příležitost užít si vody, větru a napětí v tom pravém slova smyslu. A teď nás čeká ta smutnější část roku: odstrojit , opravit či vyměnit poškozené části „našich mazlíčků“, schovat je do loděnic, uklidit mola a dát sbohem. Ale ne na dlouho. Všichni se určitě sejdeme na jachtařském plese, kde se vyhlašují celkové výsledky pohárové soutěže. Letos tomu nebude jinak. Slavnostní předávání cen, tombola a zábava se bude konat ve Společenském centru v Bystrci 22. února 2002.
A co nás čeká příští rok? No přece závody, ?, ME na Lipně, ?, změny v posádkách, ? takže se máme na co těšit.
Takže: „ahoj na vodě“.
Markéta Grelová
Tisková mluvčí ASV