Pro Vaurenisty nezvyklý jachtařský podnik se v posledním roce tohoto tisíciletí uskutečnil na slovenské Oravě. Jelikož mistrovství světa je letos v exotické, ale daleké Angole, předpokládala se velká účast špičkových závodníků. Startovní listina nakonec nebyla tak dlouhá jak bývá na mistrovstvích světa, ale i 76-ti členné pole plné zvučných jmen z celé Evropy zaručovalo kvalitní jachting.
Útočištěm závodníků byl velký veřejný kemp v blízkosti přístavu oravské lodní dopravy, vyhrazen jen pro závodníky. Slovenští pořadatelé příjemně překvapili tím, že každému týmu dali k dispozici navíc zdarma bungalov se samostatnou sprchou i sociálním zařízením.
Scénář byl jako na mistrovství světa, takže hned první den začínal měřením lodí a plachet. Měření probíhalo ve spolupráci českých a slovenských měřičů v provizorně postavených stanech přímo v kempu. Český tým neměl na svých trupech výraznější problémy a mohl se připravovat na nedělní cvičnou rozjížďku. Rozjížďka se nakonec startovala za účasti asi jen třetiny závodního pole a počet lodí s přibývajícími koly stále klesal. Postaral se o to silný nárazový vítr přes 12 m/s, ve kterém málo kdo chtěl plýtvat svou energií a šetřil si ji až na hlavní závod.
Večer se již všichni soustředili na zahájení mistrovství. Všechny týmy oblečeny do svých národních dresů byly odvezeny autobusy do nedalekého Tvrdošína, kde se čekalo na zahajovací průvod. Ještě proběhlo pózování pro zvědavé objektivy fotografů a kameramanů, a vše začalo. V čele průvodu, který procházel hlavní třídou až na náměstí, šly mažoretky společně s živou hudbou a vytvářely příjemnou podívanou pro diváky. Hned za nimi šly jednotlivé týmy nesoucí hrdě svoje národní vlajky a s úsměvy na tvářích mávaly okolním přihlížejícím. Na náměstí přivítaly průvod davy zvědavých lidí a začal zahajovací ceremoniál, proslovy funkcionářů, rozhodčích a nechyběla ani slova starosty města, který byl zároveň ředitelem závodu. Úvod byl zakončen vystoupením mažoretek a souborem lidových tanců. Všichni se poté nahrnuli do místního kulturního domu, kde na všechny čekala recepce. Avšak ne ledajaká. Stoly prohýbající se pod samými dobrými pokrmy, které musely uspokojit opravdu i ty náročné jedlíky. K zapíjení byla nabídka více než velkorysá. Od nealka přes alko až po slovenskou specialitu zákys, kolem kterého chodili zahraniční hosté s viditelným respektem. Opravdu super recepci vystřídal taneční program na náměstí, kde se závodníci vlnili v rytmu hudby dlouho do noci.
V pondělí však smích z tváří zmizel a zavládla závodnická nálada. Počasí nebylo nejideálnější, bylo oblačno a chvílemi pršelo. V první rozjížďce potvrdily touhu ukázat se na domácí vodě sourozenci Šaškovi, kteří po bezchybné stoupačce udrželi 4. místo až do cíle. Z Čechů nejlépe dojela Markéta Kozelská na 8. místě, ale zároveň jako první žena, což byla velmi dobrá výchozí pozice pro další boje. Foukal totiž jihovýchodní vítr, což byl směr přímo přes oravské kopce, takže dojezdy na bílou bóji byly trochu loterie. Druhá rozjížďka se jela nonstop za stejného směru i síly větru. V ní se nejvíce dařilo Jakubovi Kozelskému, který zajel solidní 6. místo a po dvou rozjížďkách udržoval kontakt s první desítkou. Svým 14. místem se začal dopředu propracovávat i Radim Hartl.
V noci pršelo, ráno zamračené počasí a vítr do 5 m/s opět z nevhodného směru. Start třetí rozjížďky byl pro mnoho posádek černou záležitostí, hlavně pro Markétu Kozelskou a Martina Janáčka, kteří předčasně startovali, ale i pro Kubu Kozelského, který si vyjel 34. pozici, vlastně škrtačku. Naopak se blýskl perfektním dojezdem Martin Knetig a po nepovedeném předešlém dni dojel 4. a výrazně poskočil dopředu. Vzhledem k tomu, že vítr nebyl stabilní, rozhodli se rozhodčí s dalším startem posečkat až do odpoledních hodin, kdy se vítr opravdu stabilizoval a umožnil další start. Opět se dařilo Martinovi Knetigovi, který dojel na 8. místě, ale také J. Kozelskému a R. Hartlovi na 11. a 12. místě.
Večer si závodníci mohli vychutnat mléčnou party ve stylu jogurtů, sýrů, pomazánek, no prostě všeho co lze z mléka vyrobit.
S přibývajícími dny mistrovství k lítosti všech ubývalo větru. Na start 5. Rozjížďky jsme sice vyjeli, po dojezdu na start přestalo úplně foukat. Čekalo se tedy na vodě, ale když jeden z členů rozhodčích na prámu vytáhl udici a začal chytat ryby, bylo vidět, že u nich zavládla pohoda. Asi po dvou hodinách se startovalo za slabšího větru do 5 m/s opět směru přes kopečky. Vzestupnou tendenci potvrzoval Radim Hartl na 5. místě, ale i Martin Knetig stále udržoval dojezdy do první desítky. Markéta Kozelská si i po 5. rozjížďce udržovala medailovou pozici, sice ne již zlatou, o kterou přišla diskvalifikací při třetím startu, ale stříbrnou měla pevně v rukou. V pozdním odpoledni chtěli rozhodčí ještě stihnou šestý start, protože však vítr pozvolna utichal, byl odložen na další den.
Po noční vydatné bouřce se ráno objevila úplně modrá obloha se sluncem, ale slabým větrem. Tentokráte se čekalo na břehu a až po obědě se vyjelo na vodu. Umístění do první desítky a pozici nejlepšího Čecha si šestou rozjížďkou upevnil Radim Hartl. Jak se později ukázalo dostal se do ?top ten ? jako jediný. Jakubovi Kozelskému chybělo pět bodů a Martin Knetig si to pokazil 42. místem v šesté rozjížďce. Důležité však bylo , že Markéta Kozelská uhájila stříbrnou medaili mezi ženami. Ve čtvrtek večer byla v plánu poslední party s večeří. Také slibovaná tombola vypukla a stala se téměř českou záležitostí, protože z prvních pěti cen si odnesli výhru tři naše posádky. Největší aplaus si vysloužil Radim Hartl s kosatníkem, nejen že byli nejlepší českou posádkou, ale také si odnesli první cenu z tomboly, což byl barevný televizor.
Na pátek zůstal jen závěrečný ceremoniál, protože vítr si již hladiny Oravské přehrady nevšímal. Jachtařsky ovládli mistrovství Španělé a Holanďané, mezi které se probojoval do první desítky jen Radim Hartl. Vždy velcí favorité, Italové, zůstali tentokráte hodně ve stínu, například několikanásobný mistr světa Marco Faccenda skončil až na 66. místě.
Závod byl uspořádán na úrovni mistrovství světa, což znamená na velmi dobré, a bylo vidět, že organizátoři si dali opravdu záležet.
Výsledky:
1. ESP F. J. Serrano – Rosa Foruria
2. NED Jorn Pruntel – Foort. De Vries j.
3. ESP J. Barrionuevo – Fred. Galvez
8. CZE Radim Hartl – Martin Gončar
13. CZE Jakub Kozelský – Martin Čagan
16. CZE Martin Knetig – Ivo Mayerberg
18. CZE Markéta Kozelská – Tereza Jakešová
35. CZE Martin Janáček – Šárka Sobotková
43. CZE Hana Svozilová – Marcela Svozilová
50. CZE Ladislav Smutný – Jan Gončar
54. CZE Markéta Sekaninová – Kateřina Weignerová
73. CZE Pavla Křížová – Marie Poborská
76. CZE Vojtěch Elman – Vladimír John