Dějištěm letošního 37. Mistrovství světa bylo německé městečko Radolfzell na Bodamském jezeře. Místo ve středu Evropy zaručovalo hojnou účast, což potvrdilo 111 posádek ze 13 zemí světa. Z České republiky se nominovalo 8 posádek, v zastoupení 3 mužské, 3 ženské a 2 juniorské.
První dva dny probíhalo tradiční měření lodí a plachet, kdy většina závodníků kytuje, brousí, stříhá, šije a vůbec dělá věci, které se závoděním nemají nic společného. České posádky, až na drobné detaily, prošly bez velkých problémů, a tak se mohly věnovat tréninku a přípravám na zahájení MS. Otevírací ceremoniál proběhl nedaleko jachtklubu v místním přístavu, za účasti předsedy německého jachtařského svazu, starosty města a prezidenta mezinárodní asociace Vaurien. Součástí zahájení byla také plavba na výletním parníku a nechybělo ani šampaňské.
Povětrnostní předpovědi prognostiků se stoprocentně vyplnily, a tak jsme první den závodu strávili na břehu ? nefoukalo. Druhý den jsme vyjeli na vodu, ale moc jsme si neužili. Odstartovali jsme sice první rozjížďku za slabého větru, kde posádky Kozelský-Čagan a Janáček-Sobotková byly do 10. místa, ale rozjížďka byla po změně větru přerušena. Trochu zklamání, ale brali jsme to sportovně. Potom se vítr zvedl a dal možnost startu další rozjížďky, ve které posádka Hartl-Gončár plachtila na spinakrový kurz na druhém místě. Ale co se nestalo ? úplná změna směru větru (asi o 180 stupňů), a tak opět přerušení. Vítr se ustálil až v odpoledních hodinách, kdy se uskutečnil pokus odstartovat další rozjížďku o síle větru 1 ? 2 m/s. Rozjížďka se nakonec dojela díky zkrácení o jedno kolo. Nejlépe dojela posádka Kozelský-Čagan a Hartl-Gončár na solidních 12. a 16. místech. Předpověď se potvrdila a tak jsme třetí den, původně odpočinkový, strávili na jezeře, které svými větrnými změnami bylo více než srovnatelné s našimi vodami. Odstartovali jsme dvě rozjížďky, ve kterých nám podmínky hodně vyhovovaly, což se projevilo i v umístění, kde nejlepší české lodě jezdily na 2. až 10. místě. Škoda jen, že se žádná z nich nedojela.
Ani čtvrtý den mistrovství nepřinesl nic převratného. Ráno po vyjetí na vodu nás už nepřekvapila zrušená rozjížďka, kdy přišel vítr o síle až 4 m/s úplně z jiného směru. Vítr se ustálil a schylovalo se snad i k trochu kvalitnějšímu zápolení. Podmínky podobné větrům u nás, což nám přálo. V 1. rozjížďce tohoto dne si spravila náladu posádka Kozelský-Čagan, kdy na první raumové bóji točili 3. Dařilo se i dalším českým posádkám, ale i Slovákům, kteří poprvé sestavili již kvalitnější tým než na MS v minulých letech. Našim se nakonec podařilo uhájit 4. místo a dále ostatním 13. a 16. místo. Další rozjížďka se startovala non-stop, ale za již slabšího větru. V této rozjížďce se již českým barvám nedařilo tolik, nejlepší umístění bylo 19. Mistrovství vrcholilo svým nezapomenutelným pátým dnem. Tento památný den zůstane dlouho leckomu v paměti. Ráno budíček v 5,30 hod. V 6,00 hod. výjezd na vodu za pomocí motorových člunů. V 7,00 hod. start na ranní bríze, která trvala pouhých 30 minut. Vzhledem k opakovaným startům byl tento zbyteček větru prostartován. Potom následovala pěkná flauta, další přerušená rozjížďka a příjemná 6 hodinová párty uprostřed Bodamského jezera. Sluneční paprsky vypalovaly o sto šest, proto byla obrovská spotřeba tekutin a bylo nutné časté koupání. V poledne nám organizátoři rozdistribuovali oběd a chlazené nápoje. Po poledni proběhly dva starty, kde na černou vlajku odjelo na břeh téměř 40 lodí. Odpoledne začal foukat vítr o rychlosti 1 m/s, za kterého se odjela 4. rozjížďka. Nejvíce se dařilo posádce Kozelský-Čagan, kteří svým obvyklým způsobem start-cíl dotáhli tuto rozjížďku do vítězného konce. Loď se pohybovala opravdu centimetr po centimetru a zejména spinakrové kurzy byly za ostrého slunce psychicky vyčerpávající. Rozhořčení závodníci, zejména Italové a Španělé, diskvalifikovaní pro předčasné starty, si nenechali nic líbit a podali protest na závodní komisi pro neregulérní podmínky při startu. K údivu všech jury vyhověla a tak naše nejlepší posádka klesla z druhého neoficielního místa na místo čtvrté.
V předposlední den mistrovství se závodní komise ještě pokusila odstartovat rozjížďku, ale pro nedostatek větru ji přerušila. Od tohoto okamžiku jsme již na vodu nevyjeli. Holandský tým za podpory českého stačil ještě podat protest na rozhodnutí jury z předešlého dne (podložený video záznamem startu), ale neúspěšně. Ale i tak 4. místo Jakuba Kozelského a Martina Čagana je zatím nejúspěšnější umístění české posádky v absolutním pořadí na MS Vaurien. Také 15. místo Radima Hartla a Martina Gončára je velkým úspěchem.
Závěrem nutno říci, že letošní MS bylo extrémně vyčerpávající jak fyzicky, tak i psychycky. Dokladem toho mohou být statistické údaje, jako například 20 startů, všechny s minutovým pravidlem, 7 přerušených rozjížděk a nespočet hodin strávených na vodě. Myslím, že to bylo obrovská zkušenost a velká zkouška nervů pro všechny účastníky.
Výsledky:
1. Faccenda ? Cerri (ITA)
2. Neri ? Richard (ITA)
3. Zampacavallo ? Filipone (ITA)
4. Kozelský ? Čagan (CZE)
5. Bertolani ? Vannucc (ITA)
?
15. Hartl ? Gončár
40. Janáček – Sobotková
84. Svozilová ? Svozilová
91. Kubásková ? Nováková
94. Koutná ? Kubišová
96. Sekaninová ? Weignerová
100. Zezula – Keprda
Text: Martin Čagan